مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

زایمان طبیعی بدون درد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

زایمان طبیعی بدون درد

توضیحات دکتر اکرم مهدی زاده شاهی متخصص زنان و زایمان و نازایی در مورد زایمان طبیعی بدون درد:

امروز قصد داریم در مورد زایمان طبیعی بدون درد صحبت کنیم که خیلی از خانم ها خواستار آن هستند و علاقه دارند که زایمان طبیعی داشته باشند، ولی مایل نیستند که مثل ایام گذشته دردهای زایمان شدید داشته باشند.

در حال حاضر روش زایمان طبیعی توصیه ای است که به طور جهانی توصیه می شود و اندیکاسیون های سزارین خیلی کاهش پیدا کرده و وزارت بهداشت ایران هم با سزارین های بدون دلیل در حاضر موافق نیست و سعی می کنند که آمار زایمان سزارین را طی سال های متوالی که خیلی بالا رفته بود، پایین آورده و خانم ها تمایل بیشتری به زایمان طبیعی داشته باشند.

برای اینکه خطرات عمل جراحی و سزارین برای خانم ها اتفاق نیفتد و ریسک عمل جراحی برایشان مطرح نباشد، در حال حاضر بیشتر تمایل به زایمان طبیعی وجود دارد.

آموزش های لازم قبل زایمان طبیعی بدون درد

مادران نیز با آموزش های خوبی که توسط گروه های مامایی که در بیمارستان ها مشغول هستند و در کلاس های باروری برایشان توضیح داده می شود.

به هر جهت سزارین یک عمل جراحی است که به مادر تحمیل می شود و بهتر است که عمل سزارین، خیلی انجام نشود و تمایل به سمت زایمان طبیعی باشد. زیرا سزارین عوارضی در برای مادر به دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: اندومتریوز باعث نازایی می شود؟

زایمان طبیعی بی درد

زایمان طبیعی بی درد

چه زمانی سزارین توصیه می شود؟

گرچه گاهی اوقات لازم است سزارین انجام شود و حتی خود پزشک پیشنهاد دهنده انجام آن است. مثلا در مواردی مثل جفت سرراهی، کنده شدن جفت، در خطر بودن بچه، افت ضربان قلب بچه در حین زایمان که به اجبار سزارین اورژانس انجام می شود، یا در مواقعی که تنگی های لگن واقعی باشد، وزن بچه خیلی بالا باشد و شکم اول نتواند زایمان طبیعی را تحمل کند، در این صورت اندیکاسیون سزارین گذاشته می شود.

ولی شرایط طبیعی باشد بهترین روش زایمان طبیعی است.

روش های زایمان طبیعی بدون درد

آیا بهتر است زایمان به همان روش درد دار قدیمی باشد و دردها توسط مادر تحمل شود و یا اینکه از روش های نوین بی حسی ها و بی دردی های زایمان استفاده شود؟

واقعیت این است که در حال حاضر در اکثر جاهای دنیا تمایل به زایمان بدون درد است که با گذاشتن کاتاتر اپیدورال انجام می شود. یعنی یک سوزن کوچک در مهره های کمر در ستون فقرات تحتانی گذاشته می شود و مواد بی حسی موضعی در همان کاتاتر تزریق می شود.

روش دیگری که وجود دارد روش اسپاینال است و بستگی به این دارد که مادر در چه مرحله ای از دردهای زایمان به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده باشد.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مطب دکتر اکرم مهدی زاده شاهی مراجعه و یا با شماره های 02144008522- 02144008523 تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از سایت و صفحه اینستاگرام دکتر اکرم مهدی زاده شاهی نیز دیدن فرمایید.

چه وقت از اپیدورال و چه وقت از اسپاینال استفاده می شود؟

اگر فاصله زمانی تا انجام زایمان کوتاه باشد و حدس بزنیم که زایمان قریب الوقوع است، معمولا از روش اسپاینال به صورت موضعی استفاده می شود که در همان سوزنی که در کمر زده می شود، دارو تزریق می شود و دیگر کاتاتری گذاشته نمی شود.

ولی اگر فکر کنیم که هنوز تا زمان زایمان فرصت هست و ممکن است 5 یا 6 ساعت بیشتر طول بکشد، روش بی حسی اپیدورال استفاده می شود که کاتاتر داخل ستون فقرات گذاشته می شود و ماده بی حسی در طی پروسه زایمان ممکن است چندین بار تزریق شود.

البته اندیکاسیون هایی وجود دارد و زمان های خاصی، از این بی حسی باید استفاده شود. یعنی از ابتدایی که مادر برای زایمان مراجعه می کند، همان زمان بی حسی انجام نمی شود. مادر باید وارد مرحله فعال زایمانی شده باشد و دهانه رحم به اندازه سه تا چهار سانت رسیده باشد و مطمئن شویم که در 24 ساعت آینده حتما زایمان اتفاق می افتد و اقدام به بستری انجام شود و بی حسی گرفته شود.

بیشتر بخوانید: آیا سرطان دهانه رحم کشنده است؟

آموزش های لازم برای زایمان طبیعی بی درد

قبل از زدن بی حسی مادر باید حتما آموزش دیده باشد و از قبل کلاس های بارداری را شرکت کرده باشد. زیرا ممکن است مادر نیاز به کمک داشته باشد و چون مادر دردی احساس نمی کند گاهی وقت ها زور زدن لازم است که باید این آموزش ها را دیده باشد تا بتواند با ماماهایی که در زایشگاه مشغول هستند و یا با پزشک موقع زایمان همکاری لازم را داشته باشد و خطری تهدیدش نکند. یا مثلا زایمان مادر موقع خروج بچه خیلی طول نکشد.

وقتی بی حسی زده می شود معمولا مادر دردها را زیاد متوجه نمی شود و فقط بعضی از خانم از روی انقباض شکم متوجه زایمان می شوند. مخصوصا خانم هایی که آموزش دیده باشند.

به هر جهت بی حسی باعث می شود دردهای شدیدی که باعث عذاب مادر در زمان زایمان و خستگی او می شود، احساس نشود و مادر مشکلی پیدا نکند و بعد از زایمان بتواند راحت در بستر دراز بکشد، روی تخت باشد و یا اینکه قدم بزند. می تواند

قبل از زایمان همسرش می تواند در کنارش باشد و همراهیش کند و حتی برای ماساژهایی که نیاز است از همسر در اتاق زایمان استفاده می شود تا مادر زائو را کمک کند تا آرامش بیشتری هم داشته باشد،

وقتی که زمان زایمان می رسد و باز شدن دهانه کامل می شود، زمان همکاری مادری است که بی حسی از کمر گرفته است. مادر باید زور زدن موقع زایمان را آموزش دیده باشد و کمک کند، زیرا در این هنگام فقط به زور زدن مادر نیاز است تا تولد بچه بدون آسیب انجام شود و نیاز به وسایل کمکی وجود نداشته باشد.

آموزش های لازم برای زایمان طبیعی بی درد

آموزش های لازم برای زایمان طبیعی بی درد

گاهی وقت ها بی حسی هایی که برای کمر استفاده می شود در زایمان طبیعی ممکن است باعث طولانی شدن پروسه زایمان شود. مثلا اگر در حالت عادی، از بستری خانم باردار تا زمان زایمان، 6 سال باید طول بکشد، در زمانی که بی حسی کمر می گیرد ممکن است زمان زایمان به 8 تا 10 ساعت تبدیل شود و ممکن است خستگی را برای مادر به دنبال داشته باشد.

ولی به هر جهت قابل تحمل است. وقتی که مادر در بستر، درد نداشته باشد می تواند استرس خود را کنترل کند و با قدم زدن و ماساژهایی که دریافت می کند، طولانی شدن زمان را تحمل کند.

نتیجه گیری

در اکثر جاهای دنیا و در بیمارستان های ایران هم اکثرا این روش استفاده می شود. زایمان بدون درد و اگر در نهایت متوجه شویم که نزول سریع بچه اتفاق برای زایمان نمی افتد و یا مشکلاتی از قبیل افت ضربان قلب برای بچه، یا خونریزی غیر عادی اتفاق بیفتد که اندیکاسیون سزارین داشته باشد، مادر با همان بی حسی که گرفته است به اتاق عمل منتقل می شود و طی عمل سزارین بچه بیرون آورده می شود.

 راه های ارتباطی با دکتر اکرم مهدی زاده شاهی

شماره مطب: 02144008522- 02144008523

آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/drakrammehdizadeh/

آدرس مطب: فلکه دوم صادقیه خیابان آیت الله کاشانی نبش نجف زاده فروتن ساختمان اداری بوستان طبقه دوم واحد 5

از زبان شما

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 8 =