مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

زایمان سزارین

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

زایمان از جمله مواردی است که می تواند برای خانم های باردار با نگرانی هایی همراه باشد. زایمان می تواند به دو صورت طبیعی و یا سزارین انجام شود. بر خلاف زایمان طبیعی، در سزارین برای به دنیا آوردن جنین به انجام جراحی نیاز است. ما در این مقاله سعی داریم به بررسی کامل زایمان سزارین و مراحل آن بپردازیم.

زایمان سزارین

زایمان سزارین چیست؟

در زایمان سزارین، نوزاد از طریق برش ایجاد شده بر روی شکم و رحم به دنیا می آید. بسیاری از خانم ها ترجیح می دهند زایمان سزارین داشته باشند، اما شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که این روش زمانی انجام می شود که زایمان طبیعی خطراتی را برای مادر، جنین و یا هر دو به همراه داشته باشد. با این حال، تعداد مادرانی که دوست دارند نوزاد خود را به روش سزارین به دنیا بیاورند، رو به افزایش است و این درحالی است که هیچ گونه مشکل پزشکی در آن ها تشخیص داده نشده است.

صحبت های دکتر اکرم مهدی زاده شاهی متخصص زنان و زایمان را در مورد زایمان سزارین دنبال کنید.

دلایل زایمان سزارین

یکی از مهم ترین سوالاتی که ا ما پرسیده می شود این است که چه زمانی زایمان سزارین انجام میشود؟ همان طور که در شکل زیر می بینید، تنها زمانی که ضرورتی وجود داشته باشد، انجام زایمان سزارین بر زایمان طبیعی ارجحیت پیدا می کند. در باقی موارد تنها به درخواست شخصی فرد باردار و بدون لزوم انجام زایمان سزارین، این روش برای زایمان در پیش گرفته می شود. به تصویر زیر دقت کنید:

سزارین

اگر به طور کامل بخواهید از دلایل سزارین آگاهی پیدا کنید، می توانید موارد زیر را مطالعه کنید. همه عوامل موثر بر ضرورت یافتن انجام زایمان سزارین عبارتند از:

 • جنین در شرایط اورژانسی باشد.
 • نوزاد جثه بدنی بزرگی داشته باشد.
 • جنین در وضعیت قرارگیری بریچ باشد.
 • احتمال چند قلو زایی وجود داشته باشد.
 • مادر مبتلا به دیابت و یا فشار خون بالا باشد.
 • مادر در گذشته سابقه زایمان سزارین داشته باشد.
 • روند بارداری به طور کامل طی نشده باشد. یعنی زایمان زودرس اتفاق بیفتد.
 • هیدروسفالی در جنین تشخیص داده شده باشد. این اختلال با تجمع مایع در مغز جنین همراه می باشد.
 • بیماری های مانند ایدز و یا هرپس در مادر تشخیص داده شده باشد. احتمال انتقال این عفونت ها به جنین در زایمان طبیعی وجود دارد.

در برخی موارد ممکن است مادر ترس از زایمان طبیعی داشته باشد، که در چنین شرایطی، با صلاحدید پزشک، زایمان به صورت سزارین انجام خواهد شد. البته باید در نظر داشته باشید که امروزه روش زایمان طبیعی بدون درد نیز روی کار آمده و بسیاری از بانوان بارداری که آستانه تحمل درد پایینی دارند یا از زایمان طبیعی می ترسند، می توانند با این اقدام و به روشی جدید زایمان طبیعی انجام دهند.

مراحل زایمان سزارین

در این قسمت از مقاله در رابطه با مراحل مختلف جراحی زایمان سزارین نکات مهمی بیان خواهیم کرد. مراحل مختلف این جراحی عبارتند از:

بیهوشی سزارین

جهت انجام زایمان سزارین، برشی بر روی شکم و رحم مادر زده می شود. این در حالی است که مادر تحت بی حسی اسپاینال، اپیدورال و یا بیهوشی عمومی قرار گرفته  است. بیهوشی سزارین با توجه به شرایط فرد انتخاب می شود.

 • در بی حسی اسپاینال، داروی بی حسی به طور مستقیم به مایع نخاعی تزریق خواهد شد و اندام های تحتانی بدن را بی حس می کند.
 • بی حسی اپیدورال یکی از شایع ترین انواع بی حسی است که هم در زایمان سزارین و هم در زایمان طبیعی بدون درد مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، ماده بی حسی به قسمت پایینی کمر تزریق می شود.
 • در موارد اورژانسی زایمان سزارین می توان از بیهوشی عمومی برای کاهش درد کمک گرفت. در این روش شما به خواب فرد می روید و به صورت عمومی بیهوش می شوید تا زمانی که روند جراحی سزارین تمام شود.

ایجاد برش و بیرون آوردن جنین

پس از آن که فرد بیهوش شد، جراح می تواند اقدام به ایجاد برش نماید. طول برش زایمان سزارین در حدود ده تا بیست سانتی متر خواهد بود. برش سزارین بر روی شکم ایجاد می شود و پس از برش خوردن جدار شکمی، دیواره رحم نیز باز می شود. پس از آن که دسترسی به قسمت های داخل رحم برای پزشک ایجاد شد، اقدامات لازم برای بیرون آوردن جنین انجام می شود.

بعد از بیرون آمدن جنین، متخصص زنان و زایمان به باز کردن مجاری تنفسی وی یعنی دهان و بینی می پردازد. این کار با خالی کردن این قسمت ها از مایع داخل رحمی انجام می شود.

بخیه زدن برش

در مرحله آخر، جراج برش سزارین را بخیه می زند و دیواره رحم و جدار شکمی را می بندد. پس از آن شما به اتاق ریکاوری منتقل می شوید تا زمانی که به هوش بیایید یا بی حسی به طور کامل از ین برود.

فیلم زایمان سزارین

در قسمت زیر می توانید انیمیشن زایمان سزارین را ببینید و با نحوه ایجاد برش در این نوع جراحی آشنا شوید:

 

در این بخش نیز می توانید فیلم عمل سزارین دکتر مهدی زاده را مشاهده کنید:

 

عوارض زایمان سزارین

زایمان سزارین امروزه در حال تبدیل شدن به محبوب ترین روش زایمان است. با این حال، همچنان عوارضی که در گذشته برای این اقدام جراحی شناخته شده بود، پا بر جا هستند؛ چرا که این روش به هر حال یک نوع عمل جراحی است و می تواند عوارض خاص خود را دارا باشد.

عوارض سزارین می توانند هم بر روی مادر و هم بر روی جنین اثر گذار باشند. با این حال، انتخاب دکتر خوب برای سزارین می تواند به هر چه بهتر طی شدن روند این جراحی کمک شایانی نماید.

با وجود پیشرفت های گسترده ای که در زمینه تکنولوژی انجام زایمان سزارین صورت گرفته است، ولی همچنان کم خطر ترین و طبیعی ترین نوع زایمان، همان نوع واژینال است.

از میان عوارض زایمان سزارین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت
 • خونریزی
 • ایجاد لخته خون
 • افزایش خطر برای بارداری های بعدی
 • باقی ماندن جای زخم سزارین بر روی شکم
 • آسیب رسیدن به جنین در هنگام انجام جراحی سزارین
 • آسیب رسیدن به قسمت های مختلف بدن مادر در هنگام جراحی
 • در صورتی که شما یک بار زایمان سزارین انجام داده باشید، دیگر نمی توانید زایمان طبیعی انجام دهید.
 • بروز مشکلات تنفسی برای نوزاد، مخصوص اگر زایمان زودرس باشد و سزارین قبل از 19 هفتگی انجام شود.

بهتر است که برای انتخاب روش زایمان خود تنها به خواسته ی خود توجه نکنید و علاوه بر آن به گفته ها و توصیه های یک متخصص زنان و زایمان نیز گوش فرا دهید. دکتر زنان برای انتخاب بهترین روش زایمان، تمامی شرایط و عوامل موثر بر روی روند زایمان را بررسی می کند و در صورتی که انجام زایمان طبیعی برای شما یا فرزندتان ضرر داشته باشد، به شما پیشنهاد می کند که زایمان خود را به صورت طبیعی انجام دهید.

همچنین اگر مشکلی برای انجام زایمان طبیعی وجود نداشته باشد باز هم شما می توانید درخواست انجام سزارین کنید ولی در این شرایط دیگر ضرورتی وجود نخواهد داشت.

 

آمادگی قبل از زایمان سزارین

اگر شما و پزشک به این نتیجه برسید که بهترین روش برای زایمان، سزارین است، او به شما تمامی نکات مربوط به اقدامات قبل از سزارین را اعلام خواهد کرد. انجام درست و دقیق این اقدامات می تواند به کاهش احتمال بروز پیچیدگی ها و عوارض سزارین کمک شایانی نموده و به داشتن تجربه هر چه بهتر از عمل سزارین کمک کند.

به عنوان مثال، حتی زمانی که شما هنوز به مرحله زایمان نرسیده اید هم می توانید با شرکت در جلسات چک آپ و معاینه دوران بارداری به داشتن زایمان موفق برای خود و فرزندتان کمک کنید.

بررسی هایی که در جلسات مراقبت های دوران بارداری انجام می شوند می توانند در تخمین احتمال این که آیا شما به زایمان سزارین نیاز خواهید داشت یا خیر، مفید باشند.

 

دوره نقاهت سزارین

معمولا بعد زایمان سزارین، مادر و نوزاد در بیمارستان بستری خواهند بود. ممکن است مادر در محل بخیه کمی احساس درد داشته باشد. احتمال مشاهده خونریزی بدون لخته نیز وجود دارد. توجه داشته باشید که هر مادری تجربه متفاوتی از زایمان سزارین دارد و شدت علائم نیز متفاوت خواهد بود.

آن چه که اهمیت دارد این است که مادر باید باید بعد از زایمان سزارین استراحت داشته باشد. از انجام فعالیت های شدید بدنی، مانند بلند کردن اجسام سنیگن یا ورزش باید به مدت چهار تا شش هفته خودداری شود. اما انجام فعالیت های سبک، مشکلی را برای مادر ایجاد نخواهد کرد. شما بهتر است بدانید که در طول سپری شدن دوره نقاهت، هیچ گونه شی خارجی نباید وارد واژن شود. بنابراین برقراری رابطه جنسی بعد از سزارین با محدودیت هایی همراه است.

مراقبت های بعد از سزارین

در این دوران، رعایت موارد زیر همواره از سوی مادر توصیه می شود:

 • استراحت و خواب کافی
 • داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل، مصرف هر چه بیشتر میوه و سبزیجات تازه
 • نوشیدن میزان کافی آب. توجه داشته باشد که هیدراته بدن باید در این دوران حفظ شود.
 • مراقبت از بخیه ها و شست و شوی آن ها. نکات مربوط به مراقبت از بخیه ها در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که بخیه ها باید همواره خشک نگه داشته شوند.

نکات مهم بعد از سزارین

 

نکته پایانی درباره عمل سزارین

در زایمان سزارین، نوزاد از طریق برش های زده شده بر روی شکم و رحم مادر به دنیا می آید. در کل، این روش زایمان کاملا ایمن است، اما در مقایسه با زایمان طبیعی عوارض بیشتری را به همراه خواهد داشت.

این نوع زایمان عمدتا در مواقعی انجام می شود که مادر و یا جنین در شرایط خوبی نباشند. با این حال، ممکن است در طول زایمان طبیعی، شرایط اورژانسی پیش بیاید که ادامه زایمان به صورت سزارین پیش برود.

در بسیاری از موارد نیز به دلیل ترس از زایمان طبیعی، مادر خواهان انجام زایمان به صورت سزارین است و به همین دلیل از متخصص زنان درخواست می کند که این اقدام را برای او در پیش بگیرد.

خانم هایی که خواهان انجام زایمان سزارین هستند، حتما باید با یک دکتر زنان خوب مشورت داشته باشند و آمادگی های لازم را کسب کنند.

در صورت تمایل برای برقراری ارتباط با دکتر اکرم مهدی زاده شاهی با تجربه چندین ساله در زمینه انجام زایمان طبیعی و سزارین می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02144008522- 02144008523

از زبان شما

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =