هزینه آی وی اف

دکتر اکرم مهدی زاده شاهی متخصص زنان، زایمان و نازایی , فلوشیپ نازایی و Ivf

آی وی اف از جمله مهم ترین روش هایی است که در زمینه درمان ناباروری برای زنان و مردان انجام می شود. خوش بختانه IVF یکی از روش هایی است که می تواند تا حد زیادی در زمینه درمان ناباروری مفید واقع شود.

در گذشته روش های درمان ناباروری از جمله آی وی اف از سوی بسیاری از خانواده ها و فرهنگ ها مورد پذیرش نبود و زن و شوهر ها سخت می توانستند بپذیرند که تحت نظر پزشکان بتوانند بارداری را تجربه کنند.

اما با گذشت زمان و فرهنگ سازی هایی که صورت گرفته است در طول دو دهه اخیر خانواده ها و زوج های بیشتری نسبت به این روش های درمان ناباروری اقبال نشان داده و از امکانات درمانی بهترین متخصصین استفاده کرده اند.

در این بین مهم ترین مساله ای که مطرح می شود هزینه آی وی اف می باشد که از سوی بسیاری از خانواده ها مورد پرسش قرار می گیرد. از این رو در این مقاله محوری ترین مبحثی که دنبال خواهیم کرد، بررسی هزینه IVF خواهد بود.

آی وی اف چیست؟

آی وی اف چگونه انجام می شود؟

روش IVF به عنوان یکی از مهم ترین روش های درمان ناباروری طی چند مرحله ی کلی انجام می گیرد:

  • در ابتدا از داروی تحریک تخمدان استفاده می شود تا تخمدان های زن به اندازه کافی تخمک آزاد کنند. لازم ببه ذکر است که هر چه تعداد تخمک های آزاد شده بیشتر باشند، میزان احتمال موفقیت IVF نیز بیشتر خواهد بود.
  • از سوی دیگر اسپرم هایی از مردان برداشت می شود تا برای روند لقاح در فضای آزمایشگاه آماده شود.
  • سپس بعد از گذر مراحلی، تخمک ها و اسپرم ها با هم ترکیب می شوند و مدت زمانی این ترکیبات باقی می ماند تا جنین شکل بگیرد.
  • در نهایت بعد از این که جنین ها شکل یافتند می توان این جنین ها را با تکنیک های خاص به داخل رحم منتقل کرد.
  • حال با انتقال جنین به داخل رحم مادر، روند رشد و نمو آن آغاز می گردد.

هزینه بهترین روش درمان نازایی

کاربرد IVF

اولین کاربرد روش آی وی اف در شرایطی است که زنان و مردان به ناباروری مبتلا هستند و بر اثر مشکلات و سد هایی که در مسیر باروری شان وجود دارد به این روش روی می آورند.

دومین کاربرد روش آی وی اف این است که برخی از زنان و مردانی که علاقه دارند جنین شان جنسیت خاصی داشته باشد از این روش برای تعیین جنسیت جنین کمک می گیرند.

در واقع تعیین جنسیت بدین شکل است که بعد از اینکه جنین ها تشکیل شدند جنین هایی که پسر بودند یا دختر بسته به درخواست زوجین یکی از آن ها به رحم زن منتقل می شود.

هزینه IVF چقدر است؟

هزینه ای که در قبال انجام آی وی اف انجام می شود کاملا متغیر است. در واقع بسیاری از علل و عوامل وجود دارند که در زمینه تغییر هزینه برای انجام روش ای وی اف دخیل هستند.

از جمله عواملی که در تغییر هزینه های انجام روش IVF به عنوان یکی از موثر ترین راه های درمان ناباروری اثرگذار هستند، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

میزان تخصص پزشک

درواقع پزشکانی که برای انجام روش آی وی اف اقدام می کنند با توجه به میزان تخصصی که دارند می توانند هزینه های مختلفی را برای روند آی وی اف دریافت کنند. در واقع هزینه IVF و میزان تحصیلات و تبحر و تجربه ی پزشک در انجام این روش رابطه ای مستقیم دارند.

مرکز انجام آی وی اف

مراکز انجام IVF با توجه به خدماتی که ارائه می دهند، هزینه های متفاوتی را دریافت می کنند.

محل جغرافیایی مرکز

گاها مرکز انجام روش آی وی اف در مناطق خاصی از شهر تهران و یا سایر شهر ها است که قطعا در میزان هزینه های دریافتی از سوی مرکز تاثیر خواهد داشت.

تعداد دفعاتی که آی وی اف انجام می شود

در برخی موارد، انجام یک بار آی وی اف بارداری محقق نمی شود. از این رو این روند مجددا باید تکرار شود. بر اساس تعداد دفعاتی که IVF انجام می شود هزینه های این روش نیز متغییر خواهند بود.

آی وی اف هزینه

خلاصه مطلب

در پایان مهم ترین توصیه ای که خواهیم داشت این است که روش IVF علی رغم این که در طول دو دهه اخیر ایمنی و نتیجه بخشی خود را به اثبات رسانیده است، اما حتما باید از سوی بهترین متخصصین و نیز بهترین مراکز درمانی انجام شود تا بتواند در درمان ناباروری بیشترین تاثیر را بگذارد.

هزینه آی وی اف با توجه به این که این روش یکی از راه های درمان ناباروری است و این روش ها از سوی بیمه های درمانی مورد پشتیبانی قرار نمی گیرند، باید با پیش بینی مشکلاتی که ممکن است از نظر اقتصادی برای افراد ایجاد نماید، مورد انجام قرار گیرد.

دکتر اکرم مهدی زاده شاهی می توانند به شما در انجام IVF و دیگر روش های درمان ناباروری کمک کنند.