درمان ناباروری با IUI

دکتر اکرم مهدی زاده شاهی متخصص زنان، زایمان و نازایی , فلوشیپ نازایی و Ivf

درمان ناباروری با IUI

لقاح داخل رحمی که با عنوان IUI نیز شناخته می شود، نوعی لقاح مصنوعی است که به منظور درمان ناباروری استفاده می شود.

در این روش، اسپرم ها مستقیما داخل رحم قرار داده می شوند. توجه داشته باشید که این روش باید زمان آزاد شدن تخمک از تخمدان ها انجام شود تا احتمال باروری نیز افزایش یابد.

درمان ناباروری با IUI با این هدف انجام می شود که اسپرم داخل لوله های فالوپ به حرکت در بیاید، به تخمک بارور برسد و بارداری اتفاق بیفتد. بسته به دلیل ناباروری، لقاح داخل رحمی می تواند با مصرف داروهای تخمک گذاری نیز همراه باشد.

در ادامه این نوشتار توضیحات دکتر اکرم مهدی زاده شاهی متخصص زنان و زایمان را در این مورد بخوانید.

دلایل انجام IUI

توانایی زوجین در بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد. لقاح داخل رحمی در موارد زیر انجام می شود:

 • اسپرم اهدایی. در مواردی که نیاز است از اسپرم اهدایی استفاده شود، IUI می تواند گزینه مناسبی باشد.
 • علت ناباروری مشخص نباشد. لقاح داخلی رحمی به عنوان اولین درمان برای زوجینی است که علت ناباروری آن ها مشخص نیست. در چنین مواردی، مصرف دارو به منظور تحریک تخمک گذاری در نظر گرفته خواهد شد.
 • اندومتریوز، دلیل ناباروری باشد. در چنین شرایطی، داروهایی برای بیمار در نظر گرفته می شود تا تخمک ها به کیفیت مطلوب تری برای انجام درمان IUI برسند. این نکته را در نظر داشته باشید که یکی از عوامل موثر در میزان موفقیت لقاح داخل رحمی، بالا بودن کیفیت تخمک ها می باشد.
 • علت ناباروری از طرف مرد باشد. مایع منی مرد مورد بررسی قرار می گیرد، یکی از بررسی های پزشکی قبل از شروع درمان. گاهی ممکن است تعداد اسپرم ها پایین باشد، اسپرم ها حرکت ضعیفی داشته باشند و یا ناهنجاری هایی در اندازه و شکل اسپرم ها مشاهده شود.

IUI می تواند به رفع این قبیل مشکلات کمک کند، آن هم به این دلیل که آماده سازی اسپرم با جداسازی اسپرم هایی همراه است که کیفیت و حرکت خوبی دارند.

 • زمانی که مشکلات رحمی، علت ناباروری باشد. دهانه رحم در قسمت انتهایی رحم واقع شده است و به رحم و واژن باز می شود. موکوز در نزدیکی زمان تخمک گذاری تولید می شود و محیط مناسبی را برای حرکت اسپرم در واژن و رسیدن به لوله های فالوپ فراهم می کند.

اما در صورتی که موکوز دهانه رحم بسیار ضخیم باشد، مانع حرکت اسپرم خواهد شد. دهانه رحم خود مانع رسیدن اسپرم به تخمک می شود. اسکارهای ناشی از گرفتن نمونه (بیوپسی) و یا سایر روش ها می توانند در ضخیم شدن دهانه رحم دخیل باشند.

انجام لقاح داخل رحمی باعث می شود اسپرم به طور مستقیم وارد رحم شود و در نتیجه، تعداد اسپرم هایی که به تخمک بارور می رسند نیز بیشتر خواهد بود.

 • مشکلات مربوط به تخمک گذاری، دلیل ناباروری باشد. لقاح داخل رحمی برای آن دسته از خانم هایی که مشکلات تخمک گذاری دارند نیز می تواند مزایایی را به همراه داشته باشد. مشکلاتی از قبیل: عدم تخمک گذاری و یا کم بودن تعداد تخمک ها.
درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با IUI

جهت انجام IUI چه آمادگی نیاز است؟

 • آماده سازی نمونه اسپرم

در ابتدا باید نمونه اسپرم گرفته شده در اختیار پزشک قرار بگیرد. اسپرم ها شست و شو داده می شوند تا ناخالصی ها از اسپرم گرفته شود و هیچ گونه واکنشی در بدن زن اتفاق نیفتد. در این شست و شو، اسپرم های فعال و با کیفیت خوب، جدا خواهند شد.

 • بررسی تخمک گذاری

یکی از مهم ترین مراحل در درمان ناباروری با IUI، بررسی روند تخمک گذاری می باشد. جهت انجام این مرحله، دمای بدن باید اندازه گیری شود. چرا که در زمان تخمک گذاری و آزاد شدن هورمون LH دمای بدن بالا می رود.

معمولا داروهایی برای بیمار در نظر گرفته می شو تا تخمک گذاری تحریک و تخمک های بیشتری از تخمدان ها آزاد شود.

 • تعیین زمان مناسب درمان

در بیشتر موارد، IUI یک تا دو روز بعد از تخمک گذاری انجام می شود.

از درمان ناباروری با IUI چه انتظاری می توان داشت؟

ویزیت برای درمان در حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد، معمولا در مطب پزشک انجام خواهد شد و نیازی به داروهای مسکن نیز نمی باشد.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مطب دکتر اکرم مهدی زاده شاهی مراجعه و یا با شماره های 02144008522- 02144008523 تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید از سایت و صفحه اینستاگرام دکتر اکرم مهدی زاده شاهی نیز دیدن فرمایید.

در طول درمان با IUI

بیمار بر روی میز معاینه دراز می کشد، ابتدا ابزاری به نام اسپکولوم وارد واژن می شود، درست همانند روند تست پاپ اسمیر. در طول روند درمان:

 • اسپرم سالم به انتهای کاتتر (لوله ای ظریف و انعطاف پذیر) متصل می شود.
 • کاتتر داخل واژن قرار می گیرد و از راه دهانه رحم، وارد رحم می شود.
 • اسپرم داخل رحم قرار خواهد گرفت.
 • در انتها، کاتتر خارج خواهد شد.

بعد از پایان مراحل بالا،

از بیمار خواسته می شود برای مدت کوتاهی به پشت دراز بکشد. بعد از پایان درمان، بیمار به منزل برمی گردد و هیچ گونه محدودیتی در انجام کارها و فعالیت های روزانه خود نخواهد داشت. تنها ممکن است مقداری لکه خون تا چند روز بعد از انجام درمان مشاهده شود، که کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: زایمان سزارین

نتایج درمان ناباروری با IUI

دو هفته بعد از انجام IUI، باید تست بارداری در منزل انجام شود. بررسی زود هنگام می تواند نتایج زیر را به همراه داشته باشد:

 • منفی کاذب: در صورتی که هورمون های بارداری هنوز در سطح قابل اندازه گیری نباشند،