دکتر اکرم مهدی زاده شاهی / درمان نازایی / آی وی اف / چطور آی وی اف موفق داشته باشیم؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

چطور آی وی اف موفق داشته باشیم؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 14 میانگین: 3.1]

برای داشتن تجربه ای مثبت و موثر از IVF یا همان لقاح خارج رحمی باید بدانید که عوامل مختلفی بر روی نتیجه ی این اقدام تاثیر گذار هستند. با خواندن این مقاله می توانید با 8 مورد از اقدامات موثر در افزایش موفقیت آی وی اف آشنا شوید.

موفقیت IVF

میزان موفقیت بارداری به کمک آی وی اف بیش از هر چیزی به کیفیت و تعداد تخمک ها بستگی دارد.

کیفیت تخمک ها به طور مستقیم به سن مادر مربوط است. هر چه مادر جوان تر باشد، به این معناست که تخمک ها نیز جوان تر هستند. به همین دلیل کیفیت آن ها بالاتر است.

عوامل دیگری نیز در داشتن تجربه ی آی وی اف موفق موثر هستند. مانند کیفیت و تعداد اسپرم ها، سلامت والدین و … که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

آی-وی-اف-موفق

عوامل موثر بر داشتن آی وی اف موفق

هشت مورد از مهم ترین عوامل موثر بر نتیجه ی IVF در قسمت زیر لیست شده اند که می توانید با خواندن توضیحات هر یک از آن ها اقدامات لازم برای گرفتن بهترین نتیجه از موثر ترین راه درمان ناباروری را در پیش بگیرید.

عوامل موثر بر موفقیت IVF عبارتند از:

وزن مناسب

قرار داشتن در موقعیت سالم جسمانی یکی از مهم ترین مواردی است که می تواند بر روی نتیجه ی موفق یا ناموفق آی وی اف اثر بگذارد.

بهترین حالت آن است که شاخص توده بدنی فرد زیر 35 و بالای 19 باشد. در این وضعیت می گوییم که مادر از بهترین شرایط وزنی برای انجام IVF برخوردار است.

دارا بودن شرایط خوب جسمانی می تواند تعداد دفعات مورد نیاز برای انجام آی وی اف را به میزان زیادی کاهش دهد. این عامل همچنین می تواند بر روی موفقیت این اقدام به طور مثبتی موثر باشد.

سلامت اسپرم ها

کیفیت اسپرم ها به داشتن رژیم غذایی مناسب و قرار داشتن در شرایط خوب جسمانی مربوط است. با در پیش گرفتن یک برنامه ی تغذیه ای درست می توانید کیفیت اسپرم ها را بیشتر کرده و در نتیجه به افزایش اختمال موفقیت IVF کمک کنید.

در برخی شرایط، لازم است که تحت نظر پزشک باشید و داروهای مشخصی را برای بهبود وضعیت اسپرم ها مصرف کنید. اگر نتوانستید کیفیت اسپرم های خود را با در پیش گرفتن این اقدامات ساده افزایش دهید، دکتر برای شما تقویت اسپرم انجام می دهد.

انتخاب دکتر خوب برای IVF

داشتن انتخاب درست در زمینه ی انتخاب دکتر آی وی اف می تواند دو مزیت داشته باشد:

  • اول این که با انتخاب چنین پزشکی می توانید از مهارت و تجربه ی وی اطمینان حاصل کنید. مهارت دکتر IVF مهم ترین نکته ای است که می تواند بر روی درست انجام شدن این اقدام موثر باشد.
  • دوم این که با مراجعه به یک دکتر خوب برای آی وی اف می توانید از وی در زمینه ی کاهش نگرانی و استرس خود کمک بگیرید. در ادامه خواهید خواند که استرس تا چه حد می تواند تاثیر منفی بر روی نتیجه ی آی وی اف و موفقیت یا عدم موفقیت آن بگذارد.

استرس

استرس یکی از عواملی است که ممکن است بر روی احتمال موفقیت آمیز بودن IVF اثر بگذارد. در صورتی که در هنگام انجام آی وی اف استرس داشته باشید، این قضیه می تواند بر روی روند انجام این اقدام و یا نتیجه ی آن اثر سوء داشته باشد.

استعمال دخانیات

مصرف سیگار می تواند تاثیر زیادی بر روی سلامت عمومی بدن بگذارد. در نتیجه، کاهش سلامت کلی شما و همسرتان، ممکن است کیفیت اسپرم و تخمک را پایین بیاورد.

داشتن تغذیه مناسب

می توانید برای تقویت قوای بدنی خود از مکمل ها استفاده کنید اما بهتر است بدانید که در وهله ی اول باید بتوانید رژیم غذایی مناسبی را در پیش بگیرید.

همچنین سعی کنید تحت نظر پزشک خود از مولتی ویتامین های مناسب استفاده کنید.

داشتن صبر و حوصله

ممکن است آی وی اف در دفعه ی اول نتیجه بخش نباشد. خوب است بدانید که هرگز نباید روند آی وی اف را رها کنید؛ چرا که برای بسیاری از افراد، IVF در دفعات بعدی جواب می دهد.

https://www.parents.com/getting-pregnant/infertility/treatments/ivf-success-rates-and-how-to-boost-your-chances-of-conceiving/

برچسب ها:

از زبان شما

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =